25.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2010, sygn. IBPBII/1/415-367/10/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-367/10/ŚS

Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń otrzymanych w związku z aplikacją radcowską

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 29 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania świadczeń przekazanych tytułem sfinansowania kosztów aplikacji radcowskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania świadczeń przekazanych tytułem sfinansowania kosztów aplikacji radcowskiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka) w 2004r. skierował swojego pracownika na jednolite studia magisterskie na kierunku prawo. Pracownik jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wnioskodawca wskazuje, iż podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika było związane bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi na stanowisku pracy. Ze względu na zakres obowiązków służbowych pracownika, tj. nadzór nad prawną stroną działalności spółki a także ze względu na rozszerzenie obowiązków o zadania z zakresu opiniowania i przygotowywania umów handlowych, zdaniem wnioskodawcy, wskazanym stało się dalsze podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Wnioskodawca uważa, iż oczywistym jest, że kolejnym etapem kształcenia pracownika, będzie skierowanie go na aplikację radcowską. Wnioskodawca wskazuje, iż jest to jedyna droga umożliwiająca uzyskanie kwalifikacji niezbędnych do wykonania zawodu radcy prawnego. Pracownik wnioskodawcy ukończył studia prawnicze w 2009r. i w tym samym roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu na aplikację radcowską. W związku z powyższym pracownik został skierowany do Okręgowej Izby Radców Prawnych w celu odbycia aplikacji radcowskiej, którą rozpoczął w styczniu 2010r. Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami Spółka poniosła koszty związane ze szkoleniem pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne