Interpretacja indywidualna z dnia 24.03.2010, sygn. IBPP4/443-75/10/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-75/10/EJ
obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczenia przez pracodawcę usług transportowych wyłącznie na rzecz swoich pracowników
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010r. (data wpływu 19 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej obrotu i kwot podatku z tytułu odpłatnego świadczenia na rzecz pracowników usług przewozowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej obrotu i kwot podatku z tytułu odpłatnego świadczenia na rzecz pracowników usług przewozowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podmiotem, którego podstawowym zakresem działalności jest produkcja i sprzedaż energii elektrycznej oraz współwytwarzanej w procesie produkcji energii elektrycznej - energii cieplnej. Obowiązujący w Spółce Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (dalej: ZUZP) w art. 42 ust. 1 stanowi, że ... organizuje zbiorowe dowozy pracowników do i z pracy. Odpłatność pracownika wynosi 40% wartości usługi dowozowej według taryfy PKS. Pozostałe koszty pokrywa ..." W celu realizacji nałożonego na Spółkę przepisami ZUZP obowiązku Spółka zawarła z przedsiębiorstwem świadczącym usługi transportowe (dalej: Przewoźnik) umowę, zgodnie z którą Przewoźnik zobowiązuje się, w wyznaczonych przez Spółkę dniach i godzinach, świadczyć przewozy pracowników ... . Przewoźnik, z końcem każdego okresu rozliczeniowego wystawia Spółce fakturę VAT. Następnie, przyjmując za kwotę należną w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, wartość odpłatności ponoszonej przez pracowników, Spółka nalicza na tak udostępnionym pracownikom świadczeniu podatek należny i potrąca odpowiednie kwoty z ich wynagrodzeń. Zapłata za przewozy realizowana jest w formie bezgotówkowej - stosowna kwota potrącana jest co miesiąc z wynagrodzenia. W konsekwencji powyższego, pracownik otrzymuje wynagrodzenie netto w kwocie pomniejszonej o wartość ponoszonej przez niego odpłatności. Przewoźnik działa i świadczy usługi przewozu w oparciu o ustawę o transporcie drogowym posiadając w tym zakresie wymagane licencje/zezwolenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty