03.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2010, sygn. ITPP2/443-794/10/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-794/10/AP

Czy rozpoznać eksport, jeśli nastąpiła sprzedaż towarów wywiezionych uprzednio w procedurze uszlachetniania biernego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2010 r. (data wpływu 28 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 28 października i 3 listopada 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki podatku przy sprzedaży towarów znajdujących się na terytorium Chin, przemieszczonych na terytorium tego kraju w ramach procedury uszlachetniania biernego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 28 października i 3 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki podatku przy sprzedaży towarów znajdujących się na terytorium Chin, przemieszczonych na terytorium tego kraju w ramach procedury uszlachetniania biernego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w okresie od lutego do czerwca 2010 r., wysłała do Chin 19 kontenerów z towarami w celu przerobu, na tzw. procedurze uszlachetniania biernego. Wystawione zostały wówczas rachunki pro forma. Potwierdzeniem wywozu towarów poza granicę UE są komunikaty elektroniczne IE-599 podpisane przy użyciu klucza do bezpośredniej transmisji danych. W lipcu chiński kontrahent poinformował Spółkę o chęci zakupu tych towarów, na co Spółka wyraziła zgodę. W dniu 22 lipca 2010 r. Spółka wystawiła 7 faktur VAT na łączną kwotę 123.757,40 EUR tj. na równowartość wysłanych do przerobu towarów, z adnotacją VAT-nie podlega. Do faktur tych Spółka załącza wydruki otrzymanych przy wywozie towarów komunikatów IE-599. Na wniosek Spółki Naczelnik Urzędu Celnego wydał decyzję dotyczącą towarów wysłanych w 4 kontenerach, zmieniającą rodzaj transakcji i procedury na procedurę wywozu. Decyzje na pozostałe towary Spółka będzie otrzymywała sukcesywnie. Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z pytaniem dotyczącym prawidłowości wystawienia faktur sprzedaży (niepodlegające opodatkowaniu) i uzyskała informację, iż winna zastosować stawkę 22%, ponieważ towar znajdował się już na terytorium Chin.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne