Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2010, sygn. ITPP2/443-404b/10/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-404b/10/AK
Usługa zarządzania powierzchnią magazynową, a więc czasowe udostępnienie klientowi konkretnego miejsca (obszaru), czego konsekwencją jest brak możliwości dysponowania tą powierzchnią przez inny podmiot, jako ściśle związana z możliwą do zlokalizowania co do miejsca jej położenia, powierzchnią ziemi, stanowi usługę związaną z nieruchomościami, dla której miejscem świadczenia, zgodnie z art. 28e ustawy, jest miejsce położenia nieruchomości, czyli w tym przypadku Polska.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2010 r. (data wpływu 30 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług zarządzania powierzchnia magazynową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług zarządzania powierzchnia magazynową.
W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka mająca siedzibę w Polsce, będąca czynnym podatnikiem VAT w Polsce, świadczy usługi na rzecz kontrahentów zagranicznych (podmiotów mających siedzibę w Niemczech oraz w Japonii). Istotą usług świadczonych przez Spółkę jest tzw. zarządzanie powierzchnią magazynową czyli przeznaczenie części powierzchni magazynowej w celu przechowania towarów zagranicznego kontrahenta. Towary podmiotu zagranicznego przechowywane są w magazynie wynajmowanym przez Spółkę. Spółka określa zagranicznemu kontrahentowi jaki procent powierzchni magazynowej został przeznaczony na jego towary i na tej podstawie wystawia zagranicznemu podmiotowi fakturę. Spółka wskazała, że umowa o zarządzanie powierzchnią magazynową różni się od standardowej umowy najmu tym, iż w umowie najmu najemca może w sposób nieograniczony (oczywiście w granicach praw i obowiązków najemcy nieruchomości) dysponować przedmiotem najmu (konkretną nieruchomością). W przypadku zarządzania powierzchnią magazynową towary zagranicznego kontrahenta przechowywane są przez pewien czas w magazynie, którego najemcą jest Spółka. Z właścicielem magazynu zawarta została klauzula wyłączająca dalszy podnajem magazynu podmiotom trzecim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty