Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2010, sygn. ITPB1/415-300/10/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-300/10/AD
Nieodpłatne przeniesienie własności lokalu mieszkalnego na wspólników spółki komandytowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nieodpłatnego przeniesienia własności lokalu mieszkalnego na wspólników spółki komandytowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nieodpłatnego przeniesienia własności lokalu mieszkalnego na wspólników spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jest Pan wspólnikiem w spółce komandytowej prowadzącej działalność prawniczą, która została utworzona za wkłady gotówkowe. Obaj wspólnicy posiadają równy udział w zysku Spółki. W trakcie prowadzenia działalności Spółka nabyła we wrześniu 2004 r. lokal mieszkalny z przeznaczeniem na ewentualną przyszłą siedzibę Spółki. Na chwilę obecną lokal pozostaje lokalem mieszkalnym. Lokal został nabyty za wygenerowane - opodatkowane indywidualnie przez Pana i wspólnika - zyski Spółki oraz środki z kredytu bankowego i pożyczki prywatnej. Na cele tego nabycia nie zostały wydatkowane wkłady kapitałowe wspólników. Kredyt bankowy jest zabezpieczony hipoteką na lokalu. Z uwagi na zbędność lokalu dla prowadzonej działalności gospodarczej lokal jest oddany w najem osobie trzeciej. Umowa najmu została wypowiedziana i wygasa z dniem 31 maja 2010 r. Dotychczasowi najemcy prowadzili w wynajętym lokalu działalność gospodarczą, dlatego też Spółka składała deklaracje i płaciła podatek od nieruchomości, jak od lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą. Z czynszu spłacany był kredyt bankowy i prywatne pożyczki wspólników. Spółka nie ma w przedmiocie działalności zbywania ani najmu nieruchomości oraz nie prowadziła faktycznie takiej działalności. Z przepisów regulujących działalność prawniczą wykonywaną w ramach Spółki wynika, że Spółka nie może prowadzić innego rodzaju działalności gospodarczej (poza działalnością prawniczą). Lokal jest ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany przez Spółkę. Mając powyższe na uwadze, ma Pan zamiar wraz z wspólnikiem dokonać restrukturyzacji polegającej na wycofaniu lokalu mieszkalnego ze Spółki do majątków osobistych wspólników. Rozważają Panowie nieodpłatny podział między wspólników Spółki części majątku Spółki (tj. lokalu) poprzez jednomyślne uchwalenie nieodpłatnego przeniesienia własności lokalu na obu wspólników w częściach ułamkowych odpowiednio do udziału w zyskach Spółki, bez wycofywania (zwrotu) dotychczasowych wkładów do Spółki lub rozwiązywania Spółki. Udział we własności lokalu przypadnie każdemu ze wspólników w proporcji wynikającej z udziału w zyskach Spółki. Kredyt dotychczas ciążący na Spółce i zabezpieczony hipoteką na lokalu pozostanie przy Spółce. Wspólnicy ustanowią zabezpieczenie hipoteczne na przejmowanym lokalu i zwolnią Spółkę z długu hipotecznego, wyłączając prawo regresu w stosunku do Spółki. Dodatkowo poręczą za Spółkę spłatę zobowiązań wynikających z kredytu, wystawią weksel oraz poddadzą się dobrowolnej egzekucji. Na skutek wykonania podziału określonego powyżej, wkłady wspólników w Spółce nie ulegną zmianie, gdyż ww. podział nie łączy się z wycofaniem całości bądź części wkładów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty