Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2009, sygn. ILPP1/443-990/09-2/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-990/09-2/AT
1. Czy Podatniczka będzie świadczyła usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?
2. Czy Podatniczka ma obowiązek wystawić faktury zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT albo rachunki zgodnie z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług oraz obowiązku wystawienia faktur VAT,
- nieprawidłowe w zakresie obowiązku wystawienia rachunków.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług oraz obowiązku wystawienia faktur VAT i rachunków.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni wraz z mężem są właścicielami lokalu mieszkalnego objętego małżeńską wspólnością majątkową. Zainteresowana nie prowadzi działalności gospodarczej, zaś lokal mieszkalny stanowi majątek prywatny i nie jest związany z działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierzają wynająć lokal mieszkalny spółce jawnej, której wspólnikiem jest m. in. mąż Zainteresowanej. Po podpisaniu umowy najmu Strona złoży oświadczenie w trybie art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o opodatkowaniu przez nią całości dochodu osiągniętego z najmu. Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać z opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% i 20% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty