Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2009, sygn. ILPB3/423-503/09-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-503/09-4/EK
Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz art. 12 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych do spółki nowo zawiązanej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 06 lipca 2009 r. (data wpływu 07.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych spowodowanych podziałem Spółki przez wydzielenie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu 16.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych spowodowanych podziałem Spółki przez wydzielenie.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi i przemysłowymi w sieci sklepów. Działalność prowadzona jest w obiektach budowlanych (sklepach) stanowiących zarówno własność Wnioskodawcy, jak i w budynkach wynajętych od różnych właścicieli, za zgodą których Spółka poniosła znaczne nakłady inwestycyjne na przystosowanie do przyjętych standardów handlowych. W toku realizacji znajduje się również budowa kilku następnych pawilonów handlowych. Większość powierzchni handlowej w sklepach wykorzystywana jest na prowadzenie działalności gospodarczej Spółki, a część pomieszczeń Wnioskodawca wynajmuje różnym przedsiębiorcom, np. w celu prowadzenia aptek itp. W ewidencji księgowej wyodrębniona jest wartość poszczególnych nieruchomości (gruntów), prawa wieczystego użytkowania gruntów, budynków i budowli oraz inwestycji w obcych środkach trwałych, a także koszty utrzymania obiektów, w tym amortyzacja oraz przychody z tytułu najmu części nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty