Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2009, sygn. ILPP1/443-532/09-4/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-532/09-4/KG
Podjęcie decyzji o rezygnacji ze stosowania programu będącego przedmiotem licencji z powodów pozostających poza kontrolą Zainteresowanego nie spowoduje u niego obowiązku dokonania korekty podatku VAT odliczonego całkowicie oraz częściowo przy nabyciu towarów i usług stanowiących nakłady na ww. oprogramowanie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 22 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 22 lipca 2009 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność polegającą na zarządzaniu portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba maklerskich instrumentów finansowych, o której mowa w art. 69 ust. 2 pkt 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z dnia 23 września 2005 r. Nr 183, poz. 1538 ze zm.) na podstawie zezwolenia KNF.
W roku 2007 Spółka nabywała towary i usługi, które dla celów podatku dochodowego stanowiły nakłady na wartości niematerialne i prawne, zatem nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Spółka na bieżąco odliczała podatek VAT od nabywanych towarów i usług, przy czym w odniesieniu do części towarów i usług przysługiwało Spółce prawo do odliczenia całej kwoty VAT, w stosunku do pozostałych towarów i usług prawo to nie przysługiwało lub możliwe było odliczenie VAT naliczonego według współczynnika sprzedaży. W dniu 19 grudnia 2008 roku została wprowadzona do ewidencji rachunkowej Spółki wartość niematerialna i prawna oprogramowanie służące do informatycznej obsługi procesów biznesowych dotyczących zarządzania portfelami (Licencja). Oprogramowanie, będące przedmiotem Licencji zaklasyfikowane zostało jako wartość niematerialna i prawna. Razem z Licencją zaliczono do wartości niematerialnej i prawnej inne wydatki związane z wdrożeniem oprogramowania, będącego przedmiotem Licencji (WNiP").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty