Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2009, sygn. IPPP3/443-369/09-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-369/09-2/JK
Czy ubytki paliw powstałe przy przemieszczeniu wyrobów zwolnionych z akcyzy ze składów podatkowych Spółki powinny podlegać opodatkowaniu akcyzą?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2009 r. (data wpływu 05.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rozpoznania obowiązku zapłaty podatku akcyzowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05.05.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rozpoznania obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej - Spółka) zajmuje się magazynowaniem paliw należących do podmiotów trzecich w swoich składach podatkowych.
Wśród paliw magazynowanych przez Spółkę znajdują się benzyny, oleje oraz gazy wymienione w art. 32 ust. 1 Ustawy przeznaczone na cele zwolnione od akcyzy tj. odpowiednio do statków powietrznych, do celów żeglugi oraz do celów opałowych. Spółka może przechowywać również inne wyroby, które na podstawie przepisów Ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych korzystają ze zwolnienia ze względu na przeznaczenie.
Ze składów podatkowych Spółki wyroby są ekspediowane przez ich właścicieli do podmiotów zużywających i podmiotów pośredniczących w rozumieniu Ustawy. Spółka jako podmiot prowadzący skład podatkowy prowadzi ewidencję wyrobów zwolnionych wysyłanych z jej składów, wystawia i dołącza do przemieszczanych wyrobów dokument dostawy oraz obejmuje je zabezpieczeniem akcyzowym, do czasu potwierdzenia odbioru tych wyrobów przez odbiorcę. Spółka wymaga również udokumentowania od właścicieli paliw, iż odbiorcy paliw są podmiotami pośredniczącymi lub zużywającymi, w rezultacie czego są podmiotami uprawnionymi w świetle Ustawy do odbioru wyrobów ze zwolnieniem z akcyzy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty