01.07.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2009, sygn. IPPP1-443-413/09-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-413/09-4/PR

prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na usługi leasingu operacyjnego oraz paliwo do napędu samochodów osobowych o ładowności poniżej 500 kg

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2009 r. (data wpływu 27.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na usługi leasingu operacyjnego oraz paliwo do napędu samochodów osobowych o ładowności poniżej 500 kg - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.04.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na usługi leasingu operacyjnego oraz paliwo do napędu samochodów osobowych o ładowności poniżej 500 kg.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zakupuje usługi leasingu samochodów osobowych i ciężarowych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Samochody te są wykorzystywane do działalności opodatkowanej do realizacji usług instalacji, serwisu, wynajmu i sprzedaży urządzeń przeciwkradzieżowych, kontroli dostępu, przeciwpożarowych. Do samochodów tych Spółka kupuje paliwo, usługi leasingu samochodów, części zamienne oraz drobne naprawy.

Spółka planuje w niedalekiej przyszłości rozszerzyć zakres działalności na wynajem samochodów dla pracowników, którzy odpłatnie wykorzystywaliby w pewnej części te same samochody. Podstawowy rodzaj działalności gospodarczej usługi instalacji, serwisu, wynajmu i sprzedaży urządzeń przeciwkradzieżowych, kontroli dostępu, przeciwpożarowych jest opodatkowany podatkiem VAT. Również wynajem samochodów dla pracowników byłby działalnością opodatkowaną VAT. Ponadto w piśmie z dnia 3 czerwca 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż usługi leasingu nabywane przez niego są na podstawie umowy leasingu operacyjnego, gdzie zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne