10.12.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2009, sygn. ITPB3/423-591/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-591/09/PS

Dotyczy podatkowych skutków związanych z podziałem spółki przez wydzielenie - nadwyżka wartości otrzymanego majątku spółki dzielonej ponad nominalną wartość akcji przyznaną akcjonariuszom tej spółki, nie stanowi dochodu z uwagi na art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2009 r. (data wpływu 5 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków związanych z podziałem spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków związanych z podziałem spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiadała 85% akcji w Spółce Akcyjnej O., która jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo Energetyczne. Spółka ta jest operatorem systemu dystrybucyjnego w rozumieniu tej ustawy - stanowi przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym gazowym lub w systemie dystrybucyjnym elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci dystrybucyjnej, w tym połączeń z innymi systemami gazowymi lub innymi systemami elektroenergetycznymi. Powyżej wskazana działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej stanowi główną i podstawową działalność tego podmiotu. Zgodnie z art. 9d wspomnianej ustawy Prawo Energetyczne operator systemu dystrybucyjnego, jakim jest O., będący w strukturze przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo, powinien pozostać pod względem formy prawnej i organizacyjnej oraz podejmowania decyzji niezależny od innych działalności niezwiązanych z przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej. W związku z tym O. musiała dokonać podziału swojego majątku. W związku z brzmieniem art. 3 ustawy Prawo Energetyczne oraz art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 139/204 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw, należy uznać, iż O. znajduje się w strukturze przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. W rezultacie, do Wnioskodawcy znajduje zastosowanie wspomniany wyżej art. 9d ustawy Prawo Energetyczne. Tym samym jest on zobowiązany do wydzielenia ze swojej struktury innych działalności niż dystrybucja energii elektrycznej. W związku z powyższym podjęta została decyzja o dokonaniu podziału O., w wyniku którego w spółce tej pozostać miała jedynie działalność polegająca na dystrybucji energii elektrycznej, natomiast pozostała działalność została przeniesiona do Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne