Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2009, sygn. ITPB1/415-705/09/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-705/09/MR
Czy faktury powinny być wystawiane na wspólnika spółki i jego nr NIP, aby spółka mogła uznać wydatki na eksploatację poniesione przez wspólników za koszty uzyskania przychodów spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania wydatków ponoszonych na eksploatację prywatnych samochodów wspólników - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania wydatków ponoszonych na eksploatację prywatnych samochodów wspólników.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, z której rozlicza się wg art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka prowadzi księgi handlowe. Do prowadzenia spraw spółki wspólnicy używają własnych samochodów osobowych niestanowiących środków trwałych spółki. Do spółki nie zostało wniesione przez wspólników prawo używania tych samochodów, jak również nie została zawarta ze spółką umowa użyczenia. Rozliczenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdów, czyli zakup paliwa, czy koszty przeglądów technicznych są rozliczane na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu i posiadanych faktur w ramach limitu wynikającego z wyliczenia - ilość km x stawka za 1 km przebiegu. Każdy wspólnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu wg art. 23 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której wpisywane są faktury z numerem rejestracyjnym samochodu, które są wystawione na imię i nazwisko wspólnika z jego numerem NIP. Po zakończeniu każdego miesiąca wydatki na eksploatację samochodu na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków przez wspólnika (właściciela samochodu) i przebiegu pojazdu w ujęciu narastającym są księgowane w koszty uzyskania spółki. Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania na koniec miesiąca mieści się w limicie faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za kilometr.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty