Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2009, sygn. ITPB1/415-122/09/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-122/09/PSZ
Potrącona kwota z zobowiązania na podstawie wyroku sądowego jako koszt uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 9 lutego 2009 r. (data wpływu 11 lutego 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 27 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia kwoty potrąconej ze zobowiązania na podstawie wyroku sądowego do przychodów z działalności gospodarczej oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na usunięcie usterek - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia kwoty potrąconej ze zobowiązania na podstawie wyroku sądowego do przychodów z działalności gospodarczej oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na usunięcie usterek.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 marca 2009 r.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, poniósł Pan nakłady w zakresie robót budowlanych na nowy budynek przetwórni miodu i produktów pszczelich. Po zakończeniu inwestycji i dokonaniu odbioru końcowego tego budynku, przyjęto go do użytkowania i wprowadzono do ewidencji środków trwałych. W niedługim czasie zgłoszono wykonawcy robót usterki i wady, które nie zostały naprawione, w związku z czym zapłaty za wykonane roboty budowlane dokonywał Pan z opóźnieniem. Wstrzymanie płatności spowodowało skierowanie sprawy o zapłatę przez kontrahenta do sądu. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd wydał wyrok w sprawie zapłaty, pomniejszając z ostatniej faktury kwotę do zapłaty na rzecz wykonawcy robót.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty