26.09.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2008, sygn. IP-PP2-443-1080/08-2/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-1080/08-2/BM

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, iż w opisanym powyżej stanie faktycznym, Nabywca nabędzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowych aktywów w związku z tym, iż transakcja przeniesienia przez Sprzedawcę za wynagrodzeniem opisanych wyżej składników majątku na Nabywcę, nie stanowi sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans w rozumieniu ustawy o VAT, przy założeniu, że składniki te posłużą Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 03 lipca 2008r. (data wpływu 07 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu składników przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lipca 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu składników przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza nabyć znaczną część aktywów będących własnością X Sp. z o. o. W tym celu Wnioskodawca zawarł ze Sprzedawcą warunkową umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Cena nabycia wskazana w akcie notarialnym została obliczona co do zasady jako suma wartości przeniesionych aktywów powiększona o należny podatek od towarów i usług. Działalność Wnioskodawcy polega m. in. na produkcji tworzyw sztucznych, wyrobów i włókien chemicznych, płyt, arkuszy, rur i kształtowników z tworzyw sztucznych, urządzeń nadawczych telewizyjnych i radiowych, aparatów do nagrywania i odtwarzania dźwięku i obrazu, instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego, sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych. Sprzedawca natomiast prowadzi działalność głównie z zakresu: produkcji włókien chemicznych, chemikaliów fotograficznych, lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych, instrumentów optycznych, sprzętu fotograficznego, sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne