06.06.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2008, sygn. IPPB2/415-448/08-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-448/08-2/MG

Czy finansowane przez pracodawcę (Spółkę) usługi medyczne na rzecz pracowników w formie ryczałtu powodują powstanie przychodów ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.03.2008 r. (data wpływu 10.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości świadczeń zdrowotnych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości świadczeń zdrowotnych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła z prywatną przychodnia, opieki medycznej umowę o świadczenie usług zdrowotnych dla pracowników. Miesięczna opłata za te usługi jest określona ryczałtowo. Ryczałt uzależniony jest od ilości pracowników, którzy są objęci tą opieką oraz zakresu usług przyznanych poszczególnym pracownikom. Każdemu z pracowników przysługuje określona kategoria świadczonych usług. W zakres ten wchodzi zarówno opieka z zakresu medycyny pracy, do zapewnienia której Spółka jest zobowiązana na podstawie przepisów Kodeksu pracy, jak i opieki wykraczającej poza zakres medycyny pracy, t. j. nieograniczony dostęp do lekarzy podstawowej opieki medycznej oraz limitowany ilościowo lub wartościowo dostęp do innych świadczeń medycznych. Część pracowników na również wykupioną tzw. opcję rodzinną, co pozwala na dostęp członków ich rodzin do określonych usług medycznych. Zgodnie z zawartą umową Spółka na obowiązek opłacania miesięcznej opłaty zryczałtowanej, na podstawie wystawionej przez przychodnię faktury VAT, niezależnie od tego czy pracownik skorzystał z usług medycznych, czy też nie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne