Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2008, sygn. ILPP2/443-869/08-5/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-869/08-5/MN
Odliczenie podatku naliczonego w związku z kosztami poniesionymi na emisję własnych akcji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2008 r. (data wpływu 25 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 18 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji serii I, J, K, L jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji serii I, J, K, L. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 18 grudnia 2008 r.) o przyporządkowanie pytań do stanów faktycznych bądź zdarzenia przyszłego oraz doprecyzowanie stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka podjęła uchwały w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego w drodze emisji akcji serii I, J, K, L oraz planuje dokonanie kolejnych emisji. Ich realizacja odbywać będzie się w drodze emisji publicznej oraz niepublicznej. Cena emisyjna jednej akcji zostanie ustalona według aktualnych cen rynkowych. Spółka poniesie koszty służące:
- podniesieniu kapitału i emisji akcji, związane m.in. ze zmianą statutu Spółki, obsługą prawną i notarialną, opłatami sądowymi, podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przygotowaniem oferty, akcją promocyjną, usługami biura maklerskiego itp., 1) sporządzenie modelu finansowego oraz wyceny Spółki; 2) nadzór i koordynacja prac pozostałych doradców (doradców prawnych, biegłych rewidentów i innych); 3) opracowanie harmonogramu, struktury i strategii realizacji Oferty, w tym opracowanie wspólnie ze Spółką xxx; 4) opracowanie części prospektu zwyczajowo opracowywanych przez banki inwestycyjne (tj. zasad dystrybucji); 5) reprezentowanie klienta, we współpracy z doradcą prawnym, przed KNF, KDPW oraz GPW w związku z Ofertą, a także w związku z czynnościami, których dokonanie jest konieczne na podstawie obowiązującego prawa w związku z zakończeniem Oferty i dopuszczeniem Akcji do obrotu na rynku regulowanym; 6) współpraca z doradcą prawnym Klienta przy sporządzeniu propozycji uchwał Walnego Zgromadzenia, Rady Nadzorczej, Zarządu oraz wszelkiej innej dokumentacji, w tym oświadczenia w sprawie przestrzegania zasad ładu korporacyjnego GPW oraz umów ze stronami trzecimi niezbędnych do przeprowadzenia Oferty; 7) organizacja serii spotkań (tzw. road-show) z inwestorami instytucjonalnymi, jeśli jest to konieczne, nawiązywanie kontaktów z inwestorami, nadzór nad działaniami z zakresu public relations i działaniami marketingowymi poprzedzającymi i towarzyszącymi wprowadzaniu Akcji na GPW; 8) zarekomendowanie parametrów Oferty, w tym przedziału cenowego, w którym mieścić się będzie ostateczna cena Akcji; 9) gwarantowanie lub organizacja gwarantowania Oferty w oparciu o proces budowania księgi popytu; 10) zorganizowanie oferty Akcji, a także zorganizowanie i koordynacja działań konsorcjum dystrybucyjnego; 11) nadzór nad prawidłowym przebiegiem Oferty; 12) rozliczenie Oferty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty