26.09.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2008, sygn. ILPB3/423-401/08-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-401/08-2/EK

Czy dla ustalenia, jaka część dodatnich różnic kursowych, powstających w jednoczesnym związku z działalnością opodatkowaną i zwolnioną, przypada na działalność zwolnioną z opodatkowania (tj. prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie Zezwolenia), Spółka może zastosować proporcję, w jakiej inne przychody z działalności zwolnionej pozostają w ogólnej kwocie przychodów Spółki?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2008 r. (data wpływu 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie specjalnych stref ekonomicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie specjalnych stref ekonomicznych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W dniu 4 czerwca 2004 r. Spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej odpowiednio: Zezwolenie i SSE).

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody z tytułu działalności strefowej (tj. działalności prowadzonej w ramach otrzymanego Zezwolenia), jak również przychody z działalności niestrefowej (tj. działalności, która nie jest objęta zakresem Zezwolenia). Do przychodów osiąganych przez Spółkę należą między innymi przychody z tytułu dodatnich różnic kursowych, rozpoznawane zgodnie z przepisami art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Analizując źródła powstania przychodów, Spółka identyfikuje takie kategorie przychodów z tytułu dodatnich różnic kursowych, których Spółka nie jest w stanie bezpośrednio przyporządkować do działalności zwolnionej lub opodatkowanej, bowiem powstają one w jednoczesnym związku z obydwoma typami działalności (np. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne