21.05.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2008, sygn. ILPP2/443-140/08-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-140/08-4/MN

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania usługi spedycyjnej w wartości zaliczonej do podstawy opodatkowania importu towarów niemieckim podatkiem VAT stawką VAT 0%?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. , przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2008 r. (data wpływu 11 luty 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia brak daty sporządzenia (data wpływu 29 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług transportu międzynarodowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług transportu międzynarodowego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia brak daty sporządzenia (data wpływu 29 kwietnia 2008 r.) o wyjaśnienia dotyczące umocowania Prokurentów do reprezentowania Wnioskodawcy.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca świadczy, na rzecz podmiotu polskiego (dalej: importer), usługi spedycyjne polegające na zorganizowaniu transportu towarów z kraju znajdującego się poza Unią Europejską (dalej: kraj trzeci) do Polski.


Transport towarów przebiega w następujący sposób:

  • z kraju trzeciego do Niemiec (F./H.) transport morski lub lotniczy,
  • z portu we F./H. do Polski transport drogowy.

Towar po przywiezieniu na terytorium Niemiec podlega odprawie celnej importowej dopuszczeniu do obrotu we F./H.. Tam też pobierane są należności celne. Następnie, w wyniku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) dokonywanej przez importera, towar zostaje przewieziony z terytorium Niemiec na terytorium Polski, gdzie importer rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (dalej: WNT), podlegające opodatkowaniu VAT. Na podstawie regulacji obowiązujących w Niemczech, import towarów, które następnie wywożone są z Niemiec w ramach WDT, zwolniony jest z opodatkowania niemieckim VAT (podobną regulację zawiera prawo polskie w przepisie § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne