Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2008, sygn. IBPP3/443-72/08/DG/KAN-1013/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-72/08/DG/KAN-1013/08
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008r. (data wpływu 31 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podmiotem gospodarczym świadczącym usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących przewozy w transporcie międzynarodowym.Od 1 stycznia 2008r. zmieniła się treść art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym stawkę 0% VAT stosuje się do usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących GŁÓWNIE przewozy w transporcie międzynarodowym.W celu prawidłowego zastosowania stawki VAT (0% lub 22%) podmiot gospodarczy, jakim jest Wnioskodawca zobowiązany jest do ustalenia czy przewoźnik lotniczy wykonuje loty głównie w transporcie międzynarodowym. Ustalenie to może odbyć się jedynie poprzez uzyskanie oświadczenia przewoźnika, że wykonuje loty głównie w transporcie międzynarodowym. Czy za podmioty wykonujące GŁÓWNIE przewozy w transporcie międzynarodowym należy uznać przewoźników, którzy wykonują więcej niż 50% lotów w transporcie międzynarodowym? Czy jednostronne oświadczenie przewoźnika o wykonywaniu lotów GŁÓWNIE w transporcie międzynarodowym będzie stanowiło jednoznaczny, rzetelny dowód w rozumieniu art. 83 ust. 2 przywołanej wyżej ustawy, na okoliczność wykonywania przewozów GŁÓWNIE w transporcie międzynarodowym?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty