28.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2008, sygn. ITPB2/415-878/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-878/08/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz Ordynacji podatkowej w zakresie odpowiedzialności płatnika z tytułu niepobrania zaliczki na podatek dochodowy - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz Ordynacji podatkowej w zakresie odpowiedzialności płatnika z tytułu niepobrania zaliczki na podatek dochodowy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 15 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca był zatrudniony w  Instytucie będącym Spółką z o.o. na stanowisku członka zarządu wiceprezesa zarządu. Umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony. Równocześnie Wnioskodawca był zatrudniony w Szkole Wyższej, której założycielem i jedynym właścicielem był Instytut. W dniu 15 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca zawarł porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron zarówno z Instytutem jak i Szkołą Wyższą, a także niemiecką Spółką z o.o. Na podstawie tego porozumienia Spółka niemiecka działając w imieniu i na rzecz Instytutu oraz Szkoły Wyższej jako jedyny udziałowiec polskiego Instytutu wypłaciła Wnioskodawcy kwotę 50 000 euro tytułem odprawy w celu pokrycia wszelkich roszczeń, jakie mogłyby wynikać ze stosunku pracy w polskim Instytucie oraz w Szkole Wyższej. Zapłata pierwszej części odprawy, w kwocie 50 000 euro nastąpiła w dniu podpisania porozumienia w gotówce. Jak się później okazało, byli pracodawcy Wnioskodawcy nie zaksięgowali w ewidencjach księgowych wypłaconej kwoty 50 000 euro i w konsekwencji nie opłacili należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy, czego dowodem są wystawione przez byłych pracodawców Wnioskodawcy formularze PIT-11 za rok 2007.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne