Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2008, sygn. ITPP2/443-925/08/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-925/08/RS
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 i 29 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem samochodu osobowego na cele osobiste właścicieli.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się tworzeniem oprogramowania komputerowego dla sektora budżetowego. Działalność ta jest zarówno opodatkowana jak i zwolniona. W 2008 r. ustalono proporcje w wysokości 97%, określoną zgodnie z art. 90 ust. 2-8 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie obrotów z 2007 r. W wyniku powyższego, Spółka ma prawo do odliczenia 97% podatku naliczonego w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W 2008 r. Wnioskodawca zamierza zakupić samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 Euro, który ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności opodatkowanej i zwolnionej. Pojazd ten ma być użytkowany w Spółce przez okres krótszy niż jeden rok, w związku z czym, na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie on zakwalifikowany do środków trwałych. Wnioskodawca zamierza obniżyć podatek należny o podatek naliczony - określony w fakturze dokumentującej zakup samochodu - zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w wysokości 60% nie więcej niż 6.000 zł, z uwzględnieniem proporcji w wysokości 97%. Następnie po okresie 6 miesięcy tj. w 2009 r., a jednocześnie przed upływem 1 roku od momentu zakupu przedmiotowego samochodu, zostanie on nieodpłatnie przekazany na potrzeby osobiste właścicieli Spółki, przy czym będzie ich współwłasnością (po 50%).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty