Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2007, sygn. ILPB3/423-87/07-4/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-87/07-4/HS
Czy z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zidentyfikowany w Spółce zespół składników materialnych i niematerialnych Działu Porsche stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w momencie wyodrębnienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 03.09.2007 r. (data wpływu 06.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 września 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 10 października 2007 r. (data wpływu 15.10.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest sprzedaż samochodów marki Volkswagen, Audi, Porsche oraz części zamiennych. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa samochody i części zamienne od producentów, które następnie odsprzedawane są ostatecznym klientom poprzez sieć dealerów. Działalność tę Spółka prowadzi poprzez określone działy. Obecnie planowane jest wyodrębnienie ze struktur Spółki składników majątkowych związanych z zakupem i dystrybucją samochodów marki Porsche oraz części zamiennych Działu Porsche. Powyższe Spółka planuje dokonać w trybie podziału przez wydzielenie uregulowanego w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037), poprzez przeniesienie części swojego majątku związanego z zakupem i dystrybucją marki Porsche na spółkę nowo zawiązaną, która będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym zakresie. Celem sporządzenia planu podziału, dokonano identyfikacji składników majątkowych podlegających wyodrębnieniu ze struktury Spółki. Majątek podlegający wydzieleniu, służący działalności związanej z marką Porsche (zakup, dystrybucja), obejmuje:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty