02.07.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.07.2007, sygn. 1472/ROP1/423-209/07/MK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-209/07/MK

Jak dokonać alokacji łącznej wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład otrzymanego aportem przedsiębiorstwa, którego majątek trwały stanowi centrum handlowe z wyposażeniem, przynależnościami i gruntem, na którym jest posadowione, między: 1) grunt a środki trwałe podlegające amortyzacji, 2) poszczególne środki trwałe podlegające amortyzacji, z podziałem na: (-) ruchome środki trwałe stanowiące wyposażenie centrum (komputery, drukarki, meble itp.), (-) środki trwałe powiązane trwale z budynkiem centrum (sam budynek, parkingi, systemy zainstalowane w budynku)?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 13.06.2007 r., z datą wpływu do tutejszego organu podatkowego w dniu 13.06.2007 r.

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że X Sp. z o. o. należy do grupy K. Grupa K nabyła w Polsce spółkę, której majątek stanowi budynek centrum handlowego KrP wraz z wyposażeniem i przynależnościami. Transakcja ujawniła znaczną nadwyżkę wartości rynkowej majątku trwałego przedsiębiorstwa KrP ponad wartość ujawnioną w ewidencji księgowej.

Obecnie grupa K przygotowuje się do restrukturyzacji, która będzie polegać na wniesieniu przedsiębiorstwa KrP aportem do Spółki (operacja ta m. in. doprowadzi do urealnienia wartości centrum handlowego ujawnionej w ewidencji księgowej KrP). Dokonana przez Spółkę wycena wartości otrzymanego aportu zostanie oparta na wycenie wartości centrum handlowego przygotowanej przez podmiot zewnętrzny przy zastosowaniu metodologii wartości bieżącej netto (NPV). Kalkulacja taka uwzględnia szacowaną wartość przychodów netto z wynajmu powierzchni handlowej centrum, pomniejszoną o szacowane koszty związane z wynajmem zdyskontowane do wartości bieżącej. Stosowana stopa dyskontowa jest pochodną parametrów rynkowych działalności centrum handlowego (tj. łączna powierzchnia centrum, warunki konkurencji na rynku, na którym działa, możliwości ekspansji, porównanie z innymi transakcjami).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne