Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2007, sygn. 1421.AV/443-263/DEC/DL/07, Urząd Skarbowy w Pruszkowie, sygn. 1421.AV/443-263/DEC/DL/07
Czy pobierana przez Gminę opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jak wynika z informacji wnioskodawcy zawartych w treści pisma, uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lub jego zmiana powoduje zazwyczaj wzrost wartości nieruchomości, na przykład gdy działka rolna w nowym planie staje się działką budowlaną. Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym właściciel zbywający taką nieruchomość zobowiązany jest w ciągu 5 lat od daty wejścia w życie uchwalonego lub zmienionego planu do uiszczenia jednorazowej opłaty na rzecz gminy z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Gmina wydaje decyzję administracyjną o wysokości tej opłaty, potocznie zwanej rentą planistyczną, po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty