Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2005, sygn. PUS.I/423/14/1/05, Podkarpacki Urząd Skarbowy, sygn. PUS.I/423/14/1/05
uzupełnić
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (DZ. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 7 ust. 2, art. 14 § 1 i § 2, art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku K. sp. z o.o. z dnia 28.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 2.02.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z przedstawionym przez K. sp. z o.o. stanem faktycznym opisanym we wniosku, w 1999 r. M. sp. z o.o. z siedzibą w M. zleciła K. sp. z o.o., na podstawie umowy o współpracę zawartej między stronami, wybudowanie budynków i budowli (budynków) na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym K. K., działając jako zleceniobiorca, poniosła koszty budowy budynków w związku z otrzymanym zleceniem budowy budynków. W związku z powyższym, z tytułu zbycia nakładów inwestycyjnych do M., K. wystawiła fakturę VAT, należny podatek VAT wykazany na fakturze został rozliczony przez K. Umowa dotyczyła m.in. następujących budynków: zadaszenia spedycyjnego, budynku GPT, hali Hymen, magazynu płyt laminowanych, magazynu papieru, hali VITS, hali Schelling. Następnie budynki zostały odpłatnie wydzierżawione przez M. do K. Zgodnie z art. 235 kodeksu cywilnego, ponieważ budynki wybudowane były na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym K., stanowią one w sensie prawnym własność K. Natomiast w sensie ekonomicznym koszt wybudowania budynków poniosła M. Obecnie K. sp. z o.o. i M. sp. z o.o. zamierzają rozwiązać umowę dzierżawy i rozliczyć poniesione nakłady. K. w celu uregulowania stanu prawnego i faktycznego dotyczącego budynków zamierza zażądać, na podstawie art. 231 § 2 kodeksu cywilnego, aby M. nabyła prawo użytkowania wieczystego obejmujące grunt, na którym wzniesiono budynki, gdyż wartość prawa użytkowania wieczystego jest znacznie niższa od wartości budynków. Wynagrodzenie K. za przeniesienie prawa użytkowania wieczystego będzie odpowiadało wartości prawa użytkowania wieczystego z budynkami pomniejszonej o wartość budynków, gdyż koszty budowy budynków poniosła M. Następnie planowane jest nabycie przez K. od M. prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkami za cenę odpowiadającą wartości rynkowej prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty