Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.796.2024.1.KM
Dotyczy ustalenia, czy w opisanej sytuacji Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy w dacie przeniesienia prawa własności Lokali na rzecz Nabywców, tj. w dacie podpisania aktów notarialnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w opisanej powyżej sytuacji Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy w dacie przeniesienia prawa własności Lokali na rzecz Nabywców, tj. w dacie podpisania aktów notarialnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
A sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest rezydentem podatkowym w Polsce w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), tj. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka jest także czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży deweloperskiej, w ramach której realizuje inwestycję (dalej: „Inwestycja”) polegającą na budowie budynków z lokalami mieszkalnymi i niemieszkalnymi (usługowo-biurowymi) (dalej: „Lokale”). Docelowo ustanowiona zostanie odrębna własność Lokali oraz nastąpi ich sprzedaż na rzecz nabywców, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także spółki (dalej razem jako: „Nabywcy").
Spółka działa w tym zakresie w oparciu i w granicach przepisów ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Spółka zawiera z klientami tzw. umowy deweloperskie, zobowiązujące Spółkę jako dewelopera do wybudowania i przeniesienia własności określonych Lokali na Nabywców w określonych terminach. Ustalany jest także szczegółowy harmonogram płatności ceny sprzedaży Lokali przez Nabywców. Płatności ceny sprzedaży dokonywane są przez Nabywców na tzw. rachunek powierniczy, prowadzony dla Spółki przez bank, i tam zatrzymywane do momentu zrealizowania przez Spółkę określonego zakresu prac/etapu realizacji Inwestycji. Spółka nie może swobodnie dysponować środkami znajdującymi się na rachunku powierniczym ani w jakikolwiek sposób nimi rozporządzać.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
