Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. PP 443/44/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik, sygn. PP 443/44/05/ZM
Czy zakup egzemplarza programu komputerowego należy traktować jako import usług?
Postanowienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego xxx działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2005 (data wpływu 2005) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka w specyficzny sposób sprowadza i dystrybuuje programy komputerowe z firmy niemieckiej. Programy służą do wizualizacji i analizy procesów przemysłowych. Program przez firmę niemiecką jest udostępniany w dwóch wersjach: projektowej i obiektowej (finalnej). Wersja projektowa jest udostępniana nieodpłatnie na stronie internetowej firmy niemieckiej. W wersji projektowej użytkownik przygotowuje dla siebie projekt systemu (programu) do konkretnego zastosowania. Z wielkości tego projektu oraz jego docelowego przeznaczenia (liczba badanych zmiennych, ilość komputerów i rodzaj stacji roboczych) wynika cena programu w wersji finalnej. Aby uruchomić program w wersji finalnej, niezbędnym jest odpłatny - elektroniczny klucz (zawarty w kostce do portu USB), który umożliwia ciągłą pracę programu w zaprojektowanej, finalnej konfiguracji. Możliwa jest też zmiana parametrów programu w wersji finalnej, wówczas do zmienionej wersji należy odpłatnie nabyć nowy klucz. Kontrahent niemiecki obciążając Spółkę nie nalicza podatku od wartości dodanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty