Wyrok SN z dnia 10 lutego 2021 r., sygn. I USKP 9/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania A. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o podleganie ubezpieczeniom społecznym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w (...) III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 7 listopada 2018 r., w sprawie III AUa (...) po rozpoznaniu apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C., zmienił wyrok Sądu Okręgowego w G. z 9 czerwca 2017 r. w sprawie VIII U (...) i oddalił odwołanie A. K. od decyzji organu rentowego z dnia 15 lutego 2016 r. stwierdzającej, że odwołująca nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od dnia 1 kwietnia 2014 r.
W sprawie tej ustalono, że odwołująca (ur. 24 lipca 1984 r.) w 2008 r. ukończyła studia na Uniwersytecie (...) w K. na kierunku administracja, w 2010 r. studia podyplomowe w zakresie wyceny i gospodarki nieruchomościami, w 2012 r. Szkołę Policealną dla Dorosłych z zakresu geodezji. Od 1 lipca 2008 r. do 31 maja 2011 r. była zatrudniona w G. mgr inż. M. G. - Usługi Geodezyjno - Informatyczne w S. na stanowisku asystenta geodety, od 17 sierpnia 2011 r. do 22 września 2012 r. w Przedsiębiorstwie M. Sp. z o.o. na stanowisku specjalisty geodety oraz od 16 września do 15 grudnia 2013 r. w "I." M. K. w B. na stanowisku asystenta geodety. W okresie od 25 lutego do 31 marca 2014 r. posiadała status osoby bezrobotnej. Odwołująca po ustaniu zatrudnienia w firmie "I." zamierzała rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Otwarcie takiej działalności sugerował jej już wcześniej M. G., u którego była zatrudniona w latach 2011 - 2012. Wiązało się to z faktem, że sytuacja na rynku geodetów jest od kilku lat bardzo trudna, bo jest zbyt dużo geodetów na rynku. Wiele firm zostało zlikwidowanych lub ogłosiło upadłość. Na terenie Ś. działają obecnie cztery duże firmy specjalizujące się w produkcji map, przy czym zapotrzebowanie na mapy jest znacznie niższe. Firmy te nie chcą już zatrudniać geodetów na umowę o pracę czy zlecenie, aby nie generować kosztów związanych z koniecznością odprowadzania za takich pracowników składek na ubezpieczenia społeczne. Większe firmy zdobywają zlecenia poprzez udział w przetargu, gdzie kryterium jest najniższa cena, a w przypadku uzyskania takiego zlecenia poszukują podwykonawców do jego wykonania nawiązując współpracę z osobami, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Startując do przetargów firmy prywatne często łączą się w konsorcja i już w momencie ujawnienia oferty przedstawiają zaplecze kadrowe potrzebne do wykonania zlecenia, to jest oświadczają, że będą korzystać z podwykonawców. W marcu 2014 r. konsorcjum firm, w skład którego wchodziła firma M. G. G. i M. K. "I." i jeszcze jedna firma, wygrało przetarg na wykonanie systemu informacji przestrzennej dla miasta P. Firma M. G. została wyznaczona liderem do kontaktów u zleceniodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty