Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. II PK 142/18
Zawarte w art. 45 § 1 in fine k.p. roszczenia: o przywrócenie do pracy (dopuszczenie do pracy) oraz o odszkodowanie z tytułu naruszającego prawo rozwiązania umowy o pracę, mają charakter alternatywy rozłącznej. Oznacza to, że po dokonaniu wyboru jednego z tych roszczeń i doprowadzeniu do jego prawomocnego zasądzenia, uniemożliwia to domaganie się w skardze kasacyjnej dodatkowo (oprócz zasądzonego odszkodowania) również przywrócenia do pracy.
Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 5-6/2020
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko Stowarzyszeniu Z. w W. o ustalenie, dopuszczenie do pracy, wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. akt XXI Pa (…),
I. oddala skargę kasacyjną,
II. nie obciąża powódki kosztami pełnomocnika pozwanego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
W wyroku z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. akt VIII P (...), Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko Stowarzyszeniu Z. w W. o ustalenie, dopuszczenie do pracy, wynagrodzenie – ustalił, że powódkę i pozwanego od 2 grudnia 2013 r. do 30 kwietnia 2015 r. łączył stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony; w pozostałym zakresie oddalił powództwo; koszty postępowania między stronami wzajemnie zniósł.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona u pozwanego na podstawie umowy o pracę z dnia 10 grudnia 2012 r. na czas określony od dnia 10 grudnia 2012 r. do dnia 31 maja 2013 r. na stanowisku starszego referenta w Wydziale Licencji i Inkasa Stowarzyszenia Z., a także - umowy o pracę z dnia 28 maja 2013 r. na czas określony od dnia 1 czerwca 2013 r. do 30 listopada 2013 r. na stanowisku starszego referenta w Wydziale Licencji i Inkasa Stowarzyszenia Z.. Do zakresu obowiązków A. Z. należała współpraca z kontrahentami występującymi o uzyskanie licencji na wykonanie publiczne utworów scenicznych, przygotowywanie korespondencji z uprawnionymi z tytułu praw autorskich, inkasowanie i rozliczanie wynagrodzeń autorskich, kontrola prawidłowości nadsyłanych rozliczeń (m.in. zgodność z umową licencyjną, terminy płatności), przygotowywanie wykazów podziałowych, współpraca z innymi komórkami Stowarzyszenia w zakresie powierzonych obowiązków, a także wykonywanie poleceń przełożonych. Powódka była odpowiedzialna za terminową i prawidłową realizację nadesłanych wniosków, prawidłowe rozliczenie wynagrodzeń autorskich, gromadzenie i zabezpieczenie dokumentacji niezbędnej do udzielenia licencji, przestrzeganie zobowiązań wynikających z regulaminu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty