10.09.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 10 września 2020 r., sygn. IV CSK 181/19

Stanowisko, zgodnie z którym odsetki od odszkodowania pieniężnego mogą być przyznawane dopiero od chwili ustalenia wysokości tego odszkodowania orzeczeniem sądowym, wynikało z przypisywania tym odsetkom przede wszystkim funkcji waloryzacyjnej, co po części jest zbieżne z funkcją mechanizmu określania wysokości odszkodowania przewidzianego w art. 363 § 2 k.c. Funkcja waloryzacyjna odsetek z tytułu opóźnienia nie może być jednak uznana za dominującą, gdyż należą się one także w warunkach stabilności, a nawet wzrostu siły nabywczej pieniądza. Gdyby przyjąć możliwość naliczania odsetek dopiero od chwili zamknięcia rozprawy, w praktyce prowadziłoby to do sytuacji, w której poszkodowany traciłby praktyczną możliwość uzyskania rekompensaty za opóźnienie w spełnieniu świadczenia, a dłużnik miałby wyraźny interes w niewykonywaniu swojego zobowiązania w terminie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)

SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)

SSN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z powództwa K. M. B. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 września 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. akt [...],

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od Skarbu Państwa - Wojewody [...] na rzecz K. M. B. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 maja 2018 r. Sąd Okręgowy w O. zasądził od Skarbu Państwa-Wojewody (...) na rzecz K. B. kwotę 468 333,33 zł wraz z ustawowymi odsetkami od 30 grudnia 2016 r. do dnia zapłaty, oddalił powództwo w pozostałej części (powód żądał zasądzenia kwoty 700 000 zł) oraz ustalił, że koszty procesu między stronami zostają stosunkowo rozdzielone i pozostawił ich szczegółowe rozliczenie do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Sąd I instancji ustalił, że C. i B. B. byli małżeństwem od 1942 r. i wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Z ich związku urodziła się trójka dzieci - powód K. B. oraz A. B. i R. B.. B. B. zmarł 8 marca 1948 r., a spadek po nim odziedziczyli żona i dzieci w udziałach po 1/4 części dla każdego z nich. W dniu 10 listopada 1956 r. O. B. zawarła związek małżeński z O. W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty