16.05.2019 Kadry i płace

Postanowienie SN z dnia 16 maja 2019 r., sygn. II PK 95/18

Obowiązki pracownika mogą być uregulowane w ustawie (por. np. ogólnie obowiązujący art. 100 k.p., a także tzw. pragmatyki służbowe dotyczące różnych pracodawców i grup pracowników), w regulaminie organizacyjnym obowiązującym u pracodawcy, w innych aktach prawa zakładowego (np. w statucie uczelni), w zakresie czynności przekazanym pracownikowi, wreszcie w umowie o pracę. Każdego pracownika obowiązuje podstawowy zakres obowiązków pracowniczych wynikający z art. 100 k.p., którego nie uchylają akty prawa wewnątrzzakładowego, doprecyzowujące i uszczegóławiające owe obowiązki. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika wymaga jednak wykazania kwalifikowanego (w sensie obiektywnym i subiektywnym) naruszenia tych obowiązków.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa P.W. przeciwko [...] Bankowi [...] S.A. w W. 0 przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 maja 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 20 października 2017 r., sygn. akt IV Pa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 października 2017 r. Sąd Okręgowy w O. oddalił apelację powoda P.W. od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 21 listopada 2016 r., którym oddalono jego powództwo przeciwko [...] Bankowi [...] S.A. w W. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Powód zaskarżył powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie prawa materialnego: 1/ art. 52 § 2 k.s.h., przez błędną wykładnię i przyjęcie, że wewnętrzne postępowanie wyjaśniające zostało podjęte niezwłocznie, że zostało przeprowadzone sprawnie, i co za tym idzie, że pozwany nie uchybił miesięcznemu terminowi prekluzyjnemu do złożenia powodowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, a w konsekwencji tego przez błędną wykładnię instytucji terminu prekluzyjnego z art. 52 § 2 k.p., przez nadmierną liberalizację działań, a ściślej zaniechań pracodawcy w toku uprzednio zainicjowanego i wszczętego postępowania wyjaśniającego, która wypacza koherentność i co do zasady nieprzedłużalność, ani też niemożność zawieszenia, względnie quasi zawieszenia biegu rzeczonego terminu; 21 art. 9 k.p. w związku z art. 65 § 1 i 2 k.c. w związku z art. 300 k.p. iw związku z art. 100 § 1 pkt 2, 4 i 5 k.p., przez błędną wykładnię i w istocie blankietową, pozamerytoryczną konstatację, że "nieracjonalną" jest wykładnia tych norm, która sprowadza się do tego, że gdy pracodawca w regulaminie pracy oraz innych przepisach wewnętrznych kazuistycznie skataloguje zakres obowiązków pracowniczych oraz sankcji za ich naruszenie, to w okolicznościach ustalenia, że pracownik naruszył dany obowiązek, za naruszenie którego te regulacje wewnętrzne przewidują konkretną sankcję, pracodawca nie może zastosować sankcji surowszej, tą normą nieprzewidzianej, przy założeniu że pracownik nie dopuszcza się przestępstwa ani innego czynu spenalizowanego inną ustawą. Powód podniósł również zarzut naruszenia przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy: 1/ art. 378 § 1 k.p.c. w związku z art. 382 k.p.c. w związku z art. 380 k.p.c. w związku z art. 391 k.p.c. w związku z art. 316 § 1 k.p.c. w związku z art. 328 § 2 k.p.c, przez rozpoznanie zarzutów apelacji z punktu I B i II pkt 1 w sposób, który nie poddaje się kontroli instancyjnej, albowiem nie odnosi się on do zarzutów powoda, a jedynie zawiera abstrakcyjne rozważania teoretyczne bez odniesienia się do stanu faktycznego sprawy, w jakikolwiek sposób umożliwiający prześledzenie toku rozumowania Sądu odwoławczego, stosownie do którego to toku Sąd ów odmawia zasadności i trafności zarzutów apelacyjnych. Skarżący wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, przy uwzględnieniu kosztów postępowania kasacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty