15.05.2019 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II PK 20/18

Podstawą zastosowania klauzuli z art. 45 § 2 k.p. (niecelowość) mogą być okoliczności dotyczące stron stosunku pracy, a nie konflikt wywodzący się spoza niego.

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 6-7/2019

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Beata Gudowska

w sprawie z powództwa H. R. przeciwko Publicznej Szkole Podstawowej w B. o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 15 maja 2019 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w (...) z dnia 25 września 2017 r., sygn. akt VII Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1. I, II, III oraz punkcie 2. i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w G., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w G., wyrokiem z dnia 25 września 2017 r., zmienił wyrok Sądu Rejonowego w M. z dnia 27 marca 2015 r. i zasądził od pozwanej Publicznej Szkoły Podstawowej w B. na rzecz powódki H. R. kwotę 6.022,22 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, oddalając powództwo w zakresie wynagrodzenia za pracę za czas pozostawania bez pracy oraz orzekając o kosztach procesu.

W sprawie ustalono, że H. R. została zatrudniona w pozwanej Publicznej Szkole Podstawowej w B. na podstawie umowy o pracę z dnia 2 września 2013 r. na czas określony do dnia 31 sierpnia 2014 r., na stanowisku nauczycielki przedszkola. W dniu 1 września 2014 r. pozwany zawarł z powódką umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku nauczyciela. Powódka jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Opiekunem stażu powódki była H. R. i ich współpraca początkowo układała się dobrze. Niemniej od 2014 r. powódka zwracała uwagę na zachowanie jednego dziecka (wnuczki H. R.), gdyż ono zachowywało się agresywnie do innych dzieci w grupie. H. R. obwiniała powódkę o gorsze traktowanie jej wnuczki w grupie przedszkolnej i nasilającą się agresję wnuczki po powrocie z przedszkola. Na tym tle doszło między nauczycielami do sporu, w którym po stronie H. R. zaangażowali się rodzice innych dzieci (D. E., B. S., M. K., J. J.), którzy byli inspirowani przez H. R.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty