07.03.2019 Kadry i płace

Postanowienie SN z dnia 7 marca 2019 r., sygn. III PZP 1/19

Pracownikowi o statusie członka korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy wygasł na podstawie art. 170 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, przysługuje odprawa pieniężna na podstawie art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa Ż. B. i in. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w K. o niewypłaconą część odprawy pieniężnej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 marca 2019 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 29 października 2018 r., sygn. akt V Pa (...),

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w K. wyrokiem z dnia 20 lutego 2018 r. zasądził od Izby Administracji Skarbowej w K. na rzecz powodów Ż. B. i in. kwoty od 5.535,30 zł do 28.406 zł tytułem niewypłaconej części odprawy pieniężnej oraz koszty procesu.

Sąd ten ustalił, że powodowie byli zatrudnieni odpowiednio w Pierwszym lub Drugim Urzędzie Skarbowym w K., Urzędzie Skarbowym wJ,w Izbie Skarbowej w K., w Urzędzie Kontroli Skarbowej w K. - w pełnym wymiarze czasu pracy ze stażem odpowiednio od 9 do 34 pełnych lat zatrudnienia. W związku z przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.; dalej jako ustawa wprowadzająca ustawę o KAS) powodowie stali się pracownikami Izby Administracji Skarbowej w K., gdzie byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy. Do dnia 31 maja 2017 r. powodowie nie otrzymali od nowego pracodawcy propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia i z dniem 31 sierpnia 2017 r. ich stosunki pracy wygasły na podstawie art. 170 ust. 1 pkt 1 ustawy wprowadzającej ustawę o KAS. Pozwana nie przeprowadziła procedury wymaganej przy zwolnieniu grupowym pracowników, tj. m.in. nie powiadomiła o tym fakcie Powiatowego Urzędu Pracy w K., nie przeprowadziła też konsultacji z działającymi u niej związkami zawodowymi. Na skutek wygaśnięcia stosunków pracy pozwana wypłaciła powodom odprawy pieniężne w wysokości dwu- lub trzymiesięcznego wynagrodzenia, powołując się na art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.; dalej jako ustawa o zwolnieniach grupowych). Powodowie wzywali pozwaną do zapłacenia na ich rzecz niewypłaconej, wymagalnej części odprawy związanej z wygaśnięciem stosunku pracy na podstawie art. 163 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej Gednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1799 ze zm.), jednakże bezskutecznie, co skutkowało złożeniem powództw w niniejszej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty