12.06.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. II CSK 270/18

Nieprawidłowość dotycząca treści aktu stanu cywilnego powinna być usunięta we właściwym trybie, przy czym w odniesieniu do aktów stanu cywilnego sporządzonych w Polsce droga ta wynika z art. 35 i n. p.a.s.c., które regulują sprostowanie, uzupełnienie i unieważnienie aktów stanu cywilnego. W przypadku dokumentów stanu cywilnego pochodzących z innego państwa, korekta treści wadliwie sporządzonego dokumentu, w tym w sytuacji, w której dokument stwierdza zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym, powinna nastąpić w postępowaniu przewidzianym przepisami tego państwa, przed właściwymi w tym państwie organami. Zdarzenie to nie rzutuje wprawdzie bezpośrednio na treść i byt polskiego aktu stanu cywilnego (aktu transkrybowanego), którego podłożem był wadliwie sporządzony zagraniczny dokument stanu cywilnego, może jednak stanowić przyczynę do wszczęcia postępowania w przedmiocie zmiany tego aktu w Polsce. Akt ten ma samodzielny charakter i może podlegać korekcie, względnie unieważnieniu w Polsce, w oderwaniu od swojej zagranicznej matrycy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa S. K. przeciwko A. P. o ustalenie nieistnienia małżeństwa, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 29 stycznia 2018 r., sygn. akt I ACa [...],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w [...], pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka S. K. domagała się ustalenia nieistnienia małżeństwa między nią a pozwanym A. P. zawartego w T. (Ukraina), stwierdzonego aktem małżeństwa sporządzonym na Ukrainie, wpisanym do polskich ksiąg stanu cywilnego przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Z..

Sąd pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w K. ustalił, że powódka poznała w 1998 r. w W. mężczyznę, który przedstawił się jej jako A. P.. Dysponował on dokumentami na to nazwisko (dowód osobisty, paszport, świadectwo chrztu i bierzmowania). Zamieszkali wspólnie i zdecydowali się zawrzeć związek małżeński. Ceremonia odbyła się na Ukrainie. Ślub cywilny został zawarty dnia 15 lipca 2000 r. w miejscowości T. w obecności rodziny powódki. Przyszli małżonkowie w obecności urzędnika złożyli oświadczenia, że wstępują w związek małżeński. Po ceremonii zostało sporządzone świadectwo ślubu. Małżonkowie wrócili do Polski i zamieszkali w K..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty