17.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 17 maja 2019 r., sygn. IV CNP 10/18

W przypadku skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń wnoszonych po dniu 3 kwietnia 2018 r. od orzeczeń wydanych przed tą datą, uznaje się, że skarżący na podstawie art. 4245 § 1 pkt 5 k.p.c. musi także wykazać, że nie było i nie jest możliwe wniesienie skargi nadzwyczajnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)

SSN Małgorzata Manowska

SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)

w sprawie ze skargi pozwanych o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 15 września 2015 r., sygn. akt II Ca (...), w sprawie z powództwa M. K. przeciwko H. K. i K. K. o zachowek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 maja 2019 r.,

oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 listopada 2014 r. Sąd Rejonowy w B. zasądził tytułem zachowku od pozwanego K. K. na rzecz powódki M. K. kwotę 18.256,25 zł, zaś od pozwanego H. K. na rzecz powódki kwotę 6.085,41 zł.

Postanowieniem z 24 lutego 2012 r. Sąd Rejonowy w B. stwierdził, że spadek po A. K. nabyli jej synowie H. K. i K. K. oraz w miejsce zmarłego syna J. K. jego córka - powódka M. K. - każde z nich w 1/3 części. Powódka wywodziła swoje roszczenie z faktu, że spadkodawczyni przed śmiercią rozdysponowała całym swoim majątkiem w postaci udziałów w prawie własności nieruchomości wraz z przynależnymi prawami, przekazując je pozwanym na mocy umów darowizny z 10 maja 2008 r. i z 5 sierpnia 2008 r.

Sąd Rejonowy nie podzielił argumentów pozwanych, że zawarte umowy nie były nieodpłatnymi darowiznami, a umowami o dożywocie o charakterze wzajemnym i odpłatnym. Ich treść nie pozostawiała wątpliwości co do charakteru prawnego umów, które należało zakwalifikować jako umowy darowizny. Mając na uwadze ustanowienie na rzecz spadkodawczyni służebności Sąd Rejonowy podkreślił, że z samej treści oświadczenia wynika jedynie wola zapewnienia pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Jest to pojęcie węższe od pojęcia zapewnienia środków utrzymania, o którym mowa w umowie dożywocia. Fakt uprzedniego zawarcia umowy darowizny a następnie ustanowienia służebności nie uprawniał zdaniem Sądu Rejonowego do przyjęcia, że doszło do zawarcia umowy odpłatnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty