24.06.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2019 r., sygn. III CSK 269/17

1. Art. 388 § 1 pkt 4 k.h. miał charakter wyjątkowy, w związku z czym nie może podlegać wykładni rozszerzającej. Taki jego charakter został zresztą wprost podkreślony przez prawodawcę w art. 369 § 2 k.h., w którym przewidziano, że art. 388 § 1 pkt 4 k.h. stanowi wyjątek od zasady reprezentowania spółki przez zarząd.

2. Przy ustalaniu fabrycznego charakteru nieruchomości pozbawione znaczenia wydaje się być to, czy działalność pomocnicza prowadzona na nieruchomości jest niezbędna dla podstawowej działalności produkcyjnej (fabrycznej) spółki. Nie powinno ulegać wątpliwości, że - pełniące również rolę pomocniczą w stosunku do podstawowej działalności - funkcjonowanie zarządu jest niezbędne we wszystkich spółkach, a w zależności od skali prowadzonej działalności może wiązać się z koniecznością zapewnienia znacznych powierzchni biurowych celem zapewnienia jego obsługi.

3. Budynek biurowy nie ma charakteru nieruchomości fabrycznej. Przyjęcie takiego jego charakteru stałoby też w sprzeczności z ogólnymi regułami znaczeniowymi języka.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)

SSN Jacek Grela

SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Syndyka Masy Upadłości [...] ",,F."" S.A. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w C. przeciwko "B." sp. z o.o. z siedzibą w B. o uzgodnienie treści księgi wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. akt II Ca [...],

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od Syndyka Masy Upadłości ,,F." S.A. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w C. na rzecz "B." sp. z o.o. z siedzibą w B. kwotę 5.400,- (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 sierpnia 2016 r. Sąd Rejonowy w C. oddalił powództwo Syndyka Masy Upadłości ,,F." S.A. w upadłości likwidacyjnej w C. przeciwko "B." sp. z o.o. w B. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym przez: wykreślenie z działu I Sp księgi wieczystej nr [...] uprawnienia polegającego na nieodpłatnej służebności przejazdu drogą objętą księgą wieczystą nr [...] oraz służebności postoju na rzecz każdoczesnego wieczystego użytkownika i posiadacza działki nr [...] położonej w C; wykreślenie z działu III księgi wieczystej nr [...] ograniczonego prawa rzeczowego polegającego na nieodpłatnej służebności przejazdu do nieruchomości objętej księgą wieczystą nr [...] oraz służebności postoju na rzecz każdoczesnego wieczystego użytkownika i posiadacza wymienionej działki; wpisanie powoda jako właściciela nieruchomości objętej księgą wieczystą nr [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty