05.04.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. I CSK 140/18

Artykuł 45 § 2 k.r.o. w brzmieniu sprzed 20 stycznia 2005 r. nakazywał -identycznie jak obecnie obowiązujący art. 45 § 3 k.r.o. - stosowanie poprzedzających go przepisów art. 45 k.r.o. odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

SSN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Z. S. przy uczestnictwie B. T., F. T. i T. M. o podział majątku i dział spadku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 5 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 16 października 2017 r., sygn. akt V Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie w części zmieniającej postanowienie Sądu Rejonowego w W. z dnia 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt I Ns (...)) i w części oddalającej apelację wnioskodawczyni oraz w części orzekającej o kosztach postępowania odwoławczego i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy orzekając po raz kolejny w toczącej się od kilkunastu lat sprawie o dział spadku po W. T. i podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej wnioskodawczyni Z. S. i W. T. - z udziałem T. M., F. T. i B. T. - postanowieniem z dnia 14 czerwca 2016 r. dokonał podziału majątku wspólnego.

Ustawowa wspólność majątkowa małżeńska wnioskodawczyni i W. T. powstała 24 czerwca 1976 r., w dniu zawarcia małżeństwa, a ustała 24 maja 1990 r., wskutek rozwodu.

W. T. zmarł 9 listopada 1991 r.

Uczestniczka T. M., pierwsza żona W. T. (rozwiedli się 27 maja 1975 r.), jest spadkobierczynią ustawową B. T., zmarłej 4 września 2005 r. córki jej i W. T., dziedziczącej po W. T. na podstawie testamentu. F. T. - spadkobierca testamentowy W. T. - jest synem jego i T. M., a B. T. - również dziedziczący na podstawie testamentu po W. T., jego synem z jego drugiego małżeństwa z wnioskodawczynią. F. T. i B. T. dziedziczą także na podstawie ustawy po B. T.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty