Postanowienie SN z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. I CNP 27/18
O subsydiarnym charakterze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w stosunku do skargi nadzwyczajnej przesądza nie tylko to, że jest ona dopuszczalna tylko wtedy, gdy zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych środków prawnych nie było i nie jest możliwe, podczas gdy druga skarga zmierza głównie do zmiany lub uchylenia orzeczenia, ale również treść art. 89 § 4 i art. 115 § 2 u.SN. Przepisy te przewidują - w określonych w nich wypadkach - zaniechanie uchylenia lub zmiany orzeczenia przez Sąd Najwyższy rozpoznający skargę nadzwyczajną, mimo jego nieprawidłowości, i poprzestanie na stwierdzeniu wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa. W tych zatem wypadkach skarga nadzwyczajna wypełnia funkcje zbieżne z funkcjami skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, gdyż otwiera drogę do realizacji odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, przy zachowaniu kwestionowanego orzeczenia w obrocie prawnym. Inicjowane skargą nadzwyczajną postępowanie przed Sądem Najwyższym staje się wtedy jednym z postępowań, o których mowa w art. 4171 § 2 zdanie pierwsze k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie skargi (...) Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w W. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. akt V Ca (...), wydanego w sprawie z powództwa M. W. przeciwko (...) Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 czerwca 2019 r.,
1) odrzuca skargę,
2) oddala wniosek powoda o zasądzenie kosztów postępowania wywołanego wniesieniem skargi.
Uzasadnienie
Pozwana spółka (...) TU S.A. w W. wniosła dnia 15 marca 2018 r. skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 5 grudnia 2017 r. W uzasadnieniu skargi wskazała, że wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze środków prawnych nie było i nie jest możliwe albowiem w przedmiotowej sprawie nie jest dopuszczalna skarga kasacyjna, zaskarżony wyrok nie podlega skardze o wznowienie postępowania i nie ma podstaw do wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty