Wyrok SN z dnia 27 marca 2019 r., sygn. V CSK 3/18
Nietrafne jest odwoływanie się do wykładni pojęcia "osoby bliskiej" na tle art. 221 § 1 Pr. sp., a następnie art. 15 ust. 2 u.s.m. w pierwotnym brzmieniu, odpowiadającym treścią uchylonemu art. 221 § 1 Pr. sp. ukształtowała się ona bowiem w innym otoczeniu normatywnym. "Osoba bliska" w rozumieniu nieobowiązujących regulacji prawnych, w których priorytet ze względów społecznych, przyznawano ochronie osób zamieszkujących w lokalu pozostawionym przez zmarłego członka, nie może być identyfikowana z "osobą bliską" w świetle ustawowej definicji tego pojęcia wprowadzonej przez ustawodawcę w art. 2 ust. 5 u.s.m. ustawą nowelizującą z dniem 31 lipca 2007 r.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej"[...]" we W. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 marca 2019 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. akt I ACa [...],
1) uchyla zaskarżony wyrok i zmienia wyrok Sądu Okręgowego we W. z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. akt I C [...] w ten sposób, że oddala powództwo i nie obciąża powoda kosztami procesu za obie instancje,
2) nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy we W. nakazał pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" we W. (dalej: "Spółdzielnia") przyjąć powoda A. Z. w poczet członków Spółdzielni oraz złożyć oświadczenie woli w przedmiocie zawarcia z powodem umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nr [...] położonego we W. przy ul. B. [...].
Sąd Okręgowy ustalił, że lokal mieszkalny położony we W. przy ul. B. [...] znajduje się w zasobach pozwanej Spółdzielni. Lokal ten na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przyznano 19 kwietnia 1983 r. B. K., który w dniu 20 grudnia 2005 r. zawarł związek małżeński z L. Y. (po mężu K.). Po śmierci męża L. K. uzyskała prawomocny wyrok nakazujący pozwanej przyjęcie jej w poczet członków Spółdzielni oraz złożenia oświadczenia woli w przedmiocie zawarcia z nią umowy ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do spornego lokalu mieszkalnego, którą w wyniku realizacji wyroku zawarto 2 września 2010 r. Powód jest z pochodzenia Ormianinem i biologicznym synem L. K.. Został adoptowany przez K. Z., z którą jednak nigdy nie zamieszkał, a między nim, a matką adopcyjną nie nawiązała się żadna więź emocjonalna. Adopcja umożliwiła mu rozwój kariery sportowej. Powód, który zawodowo trenował [...], został reprezentantem kadry narodowej Polski. Zamieszkiwał okresowo w X., a następnie przeprowadził się do W., gdzie klub sportowy [...] przydzielił mu kwaterę. Powód przez cały czas utrzymywał kontakt ze swoją matką biologiczną, z którą wspólnie zamieszkał po śmierci jej męża. Powoda z matką biologiczną łączyła wyjątkowo silna więź emocjonalna, prowadzili wspólne gospodarstwo domowe i wzajemnie się wspierali. Gdy L. K. zachorowała na glejaka mózgu, powód podporządkował swoje życie opiece nad matką. Zaciągnął pożyczkę, by umożliwić jej leczenie w ramach medycyny alternatywnej w B.. L. K. zmarła 10 listopada 2014 r., przez ostatnie 6 miesięcy życia wymagała stałej opieki, którą zapewniał powód. Po śmierci matki biologicznej powód złożył w pozwanej Spółdzielni deklarację członkowską i wniosek o zawarcie z nim umowy ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jednak nie został on pozytywnie rozpatrzony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty