Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. II BP 5/17
Przyczyną rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 55 § 11 k.p. jest "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika". Zwrot ten jest klauzulą generalną, która niejednokrotnie wymaga skonkretyzowania na tle indywidualnie rozstrzyganego przypadku. Przyjmuje się, że pracownik nie jest uprawniony do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 11 k.p., jeżeli naruszenie podstawowego obowiązku przez pracodawcę nie wpłynęło negatywnie na jego sytuację. Ocena tych następstw powinna być zindywidualizowana, odnosząca się do obiektywnych okoliczności zaistniałych w sprawie.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Jolanta Franczak (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa (...) Bank S.A. w W. przeciwko I. W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 czerwca 2018 r., skargi pozwanej o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 2 listopada 2016 r., sygn. akt IV Pa (...),
1. oddala skargę,
2. nie obciąża pozwanej kosztami zastępstwa procesowego powoda wywołanych wniesieniem skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem wyroku.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. wyrokiem z dnia 10 maja 2016 r. oddalił powództwo (...) Banku S.A. wW. przeciwko pozwanej I. W. o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Sąd Rejonowy ustalił, że pozwana była zatrudniona w (...) Banku S.A. na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej w dniu 24 czerwca 2013 r. do dnia 30 czerwca 2015 r., jako menedżer punktu obsługi bankowej w placówce w R., w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem w kwocie 4.500 zł. Od dnia 29 kwietnia 2015 r. powód przeprowadzał zwolnienia grupowe w związku z reorganizacją struktury organizacyjnej wymagającej zmniejszenia etatyzacji w oddziałach bądź likwidacji niektórych placówek. Zwolnienia wynikały też z niekorzystnych trendów rynkowych zwiększających koszty działalności Banku. Zwolnieniami objęci zostali pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny. W dniu 27 kwietnia 2015 r. powód zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie zwolnień grupowych oraz działań dotyczących warunków zatrudnienia pracowników w związku z przejściem zakładu pracy [...] Bank [...] S.A. (dalej jako Porozumienie). Przewidywało ono wypłatę odprawy z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1474 ze zm., dalej jako ustawa o zwolnieniach grupowych) i wskazywało, że każdemu pracownikowi dobranemu do zwolnień grupowych pracodawca zaproponuje zawarcie porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownikowi, który wyrazi zgodę na ten tryb ustania stosunku pracy, pracodawca zobowiązał się wypłacić dodatkowe świadczenie stanowiące zadośćuczynienie za utratę zatrudnienia. Wysokość świadczenia uzależniona była od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Za staż pracy wynoszący od dwóch do trzech lat odszkodowanie wynosiło równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty