12.12.2018 Kadry i płace

Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. III PK 22/18

Skoro uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. nie musi być jedynie zawinione uchybienie pracownicze wywołujące istotną szkodę majątkową w mieniu pracodawcy, a może być także zawinione działanie pracownika powodujące zagrożenie interesów pracodawcy, to warunkiem zastosowania art. 52 § 1 pkt 1 k.p. jest stosunek psychiczny pracownika do skutków swojego postępowania, określony wolą i możliwością przewidywania, czyli świadomością w zakresie naruszenia obowiązku (obowiązków) o podstawowym charakterze oraz negatywnych skutków, jakie zachowanie to może spowodować dla pracodawcy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z powództwa J. M. przeciwko B. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w L. o odszkodowania, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 grudnia 2018 r., na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 18 października 2017 r., sygn. akt VIII Pa [...],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w L. wyrokiem z dnia 18 października 2017 r. oddalił apelację J. M. od wyroku Sądu Rejonowego w L. z dnia 21 grudnia 2016 r., mocą którego oddalono jej powództwa o odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umownych warunków pracy i płacy oraz z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W sprawie ustalono, że J. M. była zatrudniona przez pozwaną B. Sp. z o.o. w L. od dnia 1 października 1994 r. do dnia 31 października 1994 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony, a następnie od dnia 1 listopada 1994 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, początkowo na stanowisku pracownika administracyjno-biurowego, a od 2002 r. na stanowisku inspektora ds. administracyjno-biurowych. Do obowiązków powódki w ramach zawartej umowy o pracę należało między innymi prowadzenie spraw kadrowych pracowników, tj. ewidencji, teczek osobowych, wykorzystania urlopów, spraw płacowych, przeszeregowań itp.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty