Wyrok SN z dnia 25 lipca 2018 r., sygn. I PK 157/17
1. Podmiotowe ograniczenie stosowania układu zakładowego (regulaminu wynagradzania) dotyczy tylko „warunków wynagradzania" osób zarządzających, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy. Nie ma ono natomiast zastosowania do innych świadczeń związanych z pracą (przewidzianych np. w art. 92, 921 i 93 k.p.). Pojęcie warunków wynagradzania nie obejmuje natomiast warunków przyznawania odpraw emerytalnych.
2. Zasady wynagradzania w rozumieniu art. 24126 § 2 k.p. nie obejmują odprawy emerytalnej. Tym samym zakładowy układ zbiorowy pracy (regulamin wynagradzania) może zawierać uregulowania dotyczące odpraw emerytalnych należnych osobom zarządzającym zakładem pracy, zakładowy układ zbiorowy (regulamin wynagradzania) może przyznawać tym osobom odprawy emerytalne wyższe od wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy (art. 921 k.p.).
3. Prawo do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia w związku z odwołaniem z zarządu spółki, przewidziane bezpośrednio w umowie o pracę, nie miało zakotwiczenia w regulaminie wynagradzania, ponieważ postanowienia regulaminu wynagradzania nie miały (nie mogły mieć) zastosowania do członków zarządu spółki, a odprawa przewidziana w umowie o pracę nawiązywała do utraty statusu członka zarządu spółki. Chociaż odprawa ta została przewidziana w umowie o pracę, była powiązana z odwołaniem z funkcji członka zarządu. Powódka nie była zatrudniona na podstawie powołania, a zatem odwołanie - jako podstawa wypłaty tej odprawy - mogło się wiązać wyłącznie z utratą funkcji członka zarządu i rozwiązaniem następnie umowy o pracę z byłym członkiem zarządu z tej przyczyny. Odprawa ta miała zatem związek z utratą członkostwa w zarządzie spółki. Z kolei odprawa emerytalna miała związek z utratą statusu pracownika związaną z przejściem na emeryturę. Obydwie odprawy wiązały się z utratą zatrudnienia, jednak każda z nich miała inną podstawę prawną i odnosiła się do innego aspektu sytuacji prawnej powódki - jedna do jej statusu członka zarządu regulowanego Kodeksem spółek handlowych, druga do jej statusu pracownika regulowanego Kodeksem pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty