Wyrok SN z dnia 11 maja 2018 r., sygn. II CSK 467/17
W sytuacji gdy roszczenie z umowy wzajemnej uległo przedawnieniu, druga strona nie może wyznaczyć dodatkowego terminu do wykonania umowy i w konsekwencji skutecznie odstąpić od niej na podstawie art. 491 § 1 k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Monika Koba
SSN Anna Kozłowska
w sprawie z powództwa "F." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. przeciwko Instytutowi "C." w Ł. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 maja 2018 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 15 marca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
1. oddala skargę kasacyjną;
2. nie obciąża powódki kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
,,F." Spółka z o.o. w W. wniosła w dniu 25 listopada 2015 r. powództwo przeciwko Instytutowi C. w Ł., żądając bądź wydania przez pozwaną towarów dostarczonych jej przez powódkę w kwietniu i maju 2012 r., za które należność przez pozwaną nie została uiszczona, bądź zapłaty kwoty 117 773,62 zł stanowiącej ekwiwalent pieniężny spełnionego na rzecz pozwanej świadczenia i odsetek skapitalizowanych za czas od dnia 21 lipca 2015 r., tj. od dnia doręczenia pozwanej oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedaży, do dnia 24 listopada 2015 r. poprzedzającego wniesienie powództwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty