Wyrok SN z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. V CSK 300/17
Doprowadzenie czynem niedozwolonym do ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka, którego efektem jest niemożność nawiązania z nim więzi rodzinnej, stanowi naruszenie dóbr osobistych rodziców. Z aksjologicznego punktu widzenia brak podstaw do czynienia dyferencjacji między zerwaniem więzi rodzinnej wskutek śmierci, a niemożnością jej nawiązania z uwagi na ciężki i trwały uszczerbek na zdrowiu, w każdym z tych przypadków dochodzi bowiem do naruszenia dobra osobistego, choć z różną intensywnością.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Władysław Pawlak
SSN Roman Trzaskowski
w sprawie z powództwa D.C. i J.C. przeciwko [...] Zakładowi Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 kwietnia 2018 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego we W. z dnia 29 grudnia 2016 r., sygn. akt I ACa [...]/16,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu we W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 maja 2016 r. Sąd Okręgowy we W., rozstrzygając powództwo D.C. i J.C. przeciwko [...] Zakładowi Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej w W., zasądził na rzecz każdego z powodów kwoty po 150.000 zł z odsetkami ustawowymi, tytułem zadośćuczynienia, a w pozostałym zakresie oddalił powództwo.
Sąd Okręgowy ustalił, że w dniu 8 października 2002 r. doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego córka powodów E.B. doznała ciężkiego urazu mózgu, znalazła się w stanie apallicznym, stwierdzono u niej głęboki stan wyłączenia świadomości. Sprawca wypadku A.L., kierujący samochodem ciężarowym marki Jelcz, został uznany za winnego przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. i skazany na jeden rok pozbawienia wolności. W chwili zdarzenia był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych u pozwanego. E.B. od chwili zdarzenia znajduje się w stanie wegetatywnym, nie ma możliwości nawiązania z nią kontaktu, została ubezwłasnowolniona całkowicie, a przy obecnym stanie wiedzy medycznej nie jest możliwa poprawa jej stanu zdrowia. W dacie wypadku miała 34 lata, była mężatką i matką 6 - letniego syna. Pracowała jako lekarz dermatologii, uzyskując II stopień specjalizacji, rozpoczęła pisanie pracy doktorskiej. Jest jedynym dzieckiem powodów, a do chwili zdarzenia jej relacje z rodzicami były bardzo bliskie. Rodzice aktywnie ją wspierali, pomagając w opiece nad wnukiem, przygotowując obiady. Rodzina spędzała razem wszystkie święta. Powodowie wiązali z córką duże nadzieje i byli z niej bardzo dumni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty