Wyrok SN z dnia 6 lutego 2018 r., sygn. IV CSK 72/17
1. Nie ma podstaw do uzupełniania ustawowych wymagań dotyczących warunku o zewnętrzność zdarzenia przyszłego i niepewnego w stosunku do treści czynności prawnej, oraz o niezależność nastąpienia (nie nastąpienia) zdarzenia od woli którejkolwiek ze stron. Co do zasady dopuszczalne jest zatem dokonanie czynności prawnej zawierającej zastrzeżenie, że jej skutek zależy od skorzystania z uprawnienia lub woli wykonującego zobowiązanie, a zdarzenie zależne od zachowania strony polegać może na spełnieniu lub niespełnieniu świadczenia objętego treścią zobowiązania spełnienia świadczenia.
2. Oznaczenie przedmiotu umowy definitywnej nie musi zostać dokonane ściśle, a strony mogą w umowie, w granicach wytyczonych w art. 3531 k.c., określić tylko sposób ustalenia w przyszłości przedmiotu umowy przyrzeczonej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Monika Koba
SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa głównego D. O. przeciwko J. M. i in., o zapłatę, oraz z powództwa wzajemnego R. Spółki Akcyjnej w L. przeciwko D. O. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 lutego 2018 r., skargi kasacyjnej powoda (pozwanego wzajemnego) od wyroku Sądu Apelacyjnego w .z dnia 14 września 2016 r., sygn. akt I ACa ."/16,
1) odrzuca skargę kasacyjną w części dotyczącej oddalenia apelacji powoda - pozwanego wzajemnego (pkt II) w zakresie uwzględniającym powództwo wzajemne (pkt IV wyroku Sądu Okręgowego w Z.z dnia 23 lutego 2015 r., sygn. akt I C ."/12);
2) uchyla zaskarżony wyrok w pozostałym zakresie i w tej części przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w L. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Pozwem z dnia 20 stycznia 2012 r., zmodyfikowanym pismem procesowym datowanym na 12 lutego 2014 r. (k. 301-315, zwłaszcza 311-314) powód-pozwany wzajemny D.O. (dalej: powód) domagał się zasądzenia solidarnie od J.M., A.B. -jako byłych wspólników spółki R. spółka jawna z siedzibą w L. (dalej także: Spółka jawna) - i R. S.A. w L., jako następcy prawnego Spółki jawnej, kwoty 500.000 zł z odsetkami ustawowymi z tytułu kary umownej zastrzeżonej w przedwstępnej umowie sprzedaży z dnia 21 kwietnia 2007 r. zawartej między powodem a Spółką jawną przed M. B. - notariuszem w Z. ; dalej także: Umowa przedwstępna albo Umowa). Zażądał ponadto zasądzenia solidarnie od J.M., A.B., R. S.A. w L., E.F. P. Sp. z o.o. w L. i M. Limited w N. (dalej także: pozwani) kwoty 18.527.000 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu odszkodowania. Na kwotę dochodzonego odszkodowania składały się utracone korzyści związane z niezrealizowaniem zamierzonych planów gospodarczych (18.313.000 zł) oraz strata, odpowiadająca poniesionym wydatkom w okresie od 2005 r. do 2011 r., które całkowicie utraciły przydatność w prowadzonej działalności gospodarczej (214.000 zł).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty