Postanowienie SN z dnia 29 maja 2018 r., sygn. IV CSK 623/17
Roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie jego własności wpisane do księgi wieczystej ma pierwszeństwo przed ograniczonym prawem rzeczowym w postaci hipoteki, która została wpisana do księgi wieczystej, w tym znaczeniu, że nie może być wykonywana z uszczerbkiem dla tego roszczenia i prawa powstałego w następstwie jego realizacji.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba
w sprawie z wniosku D.O. i R.O. przy uczestnictwie ,,S..." Spółki Jawnej w S., A.W. i M.W. o wpis, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 maja 2018 r., na skutek skargi kasacyjnej uczestników postępowania A.W. i M.W. od postanowienia Sądu Okręgowego w G. z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. akt III Ca [...]/17,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 27 lipca 2017 r. Sąd Okręgowy w G. oddalił apelację uczestników postępowania A.W. i M.W. od postanowienia Sądu Rejonowego w W. Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w P. z dnia 25 listopada 2016 r. W motywach rozstrzygnięcia wskazał, że zasadnie nie wpisano do działu IV nowo założonej księgi wieczystej nr [....] hipoteki przymusowej do sumy 5.320.657,80 zł na zabezpieczenie wierzytelności M.W. i A.W., która została wpisana do księgi macierzystej po dniu wpisu w niej roszczenia wnioskodawców wynikającego z umowy deweloperskiej. Podniósł, że w sprawie znalazł zastosowanie obowiązujący od dnia 1 stycznia 2016 r. art. 76 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz. U. z 2017, poz. 1007 ze zm., dalej: "u.k.w.h".).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty