Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    09.03.2018 Obrót gospodarczy

    Wyrok SN z dnia 9 marca 2018 r., sygn. I CSK 555/17

    Właściciele domów jednorodzinnych usytuowanych na osiedlu należącym do spółdzielni mieszkaniowej, niebędący jej członkami, są uprawnieni do korzystania z dróg wewnętrznych łączących osiedle z drogą publiczną, a nałożenie na nich obowiązku uiszczania opłaty za korzystanie z tych elementów mienia spółdzielni, które jest niezbędne do prawidłowego korzystania nieruchomości, wynika z założenia ustawodawcy, że korzystanie z tych elementów infrastruktury powinno być zagwarantowane.

    Teza od Redakcji

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Anna Owczarek (przewodniczący, sprawozdawca)

    SSN Józef Frąckowiak

    SSN Paweł Grzegorczyk

    w sprawie z powództwa Z. B. i in., przeciwko Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Z." w W. z udziałem interwenientów ubocznych po stronie powodowej [...]o ustalenie nieobowiązywania uchwały, ewentualnie o stwierdzenie nieważności uchwały, ewentualnie o uchylenie uchwały, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 9 marca 2018 r., skargi kasacyjnej powodów [.] i interwenientów ubocznych [.] od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 4 stycznia 2017 r.,

    1) oddala skargę kasacyjną,

    2) nie obciąża skarżących kosztami zastępstwa procesowego pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

    Uzasadnienie

    Powodowie [...] ostatecznie sprecyzowanym powództwem wnieśli (1) o ustalenie, że uchwała nr 4/2008 z dnia 25 czerwca 2008 r. Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej "Z." w W. w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie, w tym kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości (gospodarki zasobami mieszkaniowymi) oraz ustalania opłat za używanie lokali w Spółdzielni nie obowiązuje każdorazowych właścicieli nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi w zabudowie szeregowej położonych przy ul. C. 50, 32, 79, 71, 8, 44, 24, 63, 73, 26, 14, 52, 46, 58, 38, 75 oraz przy ul. M. 9, 14, 11 i 12, ewentualnie (2) o ustalenie, ze wskazana uchwała nie obowiązuje każdorazowych właścicieli wymienionych nieruchomości w odniesieniu do udziału w ponoszeniu kosztów utrzymania terenów przeznaczonych do wspólnego korzystania w zakresie, w jakim tereny te nie wchodzą w skład zasobu mieszkaniowego Spółdzielni, alternatywnie (3) o stwierdzenie nieważności wskazanej uchwały, w tym postanowień § 1 ust. 1, § 1 ust. 5, § 1 ust. 6, § 2 ust. 1, § 3, § 4, § 5, § 6 ust. 3, § 7, § 8, § 9, § 10 ust. 4, § 10 ust. 5 Regulaminu rozliczania kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz ustalania opłat za używanie lokali w SBM "Z." oraz zmiany § 4 i § 26 ust. 3 statutu Spółdzielni, ewentualnie (4) o uchylenie tejże uchwały i Regulaminu w częściach wyżej wskazanych lub w całości, ponadto o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Nadzorczej Spółdzielni nr 9/XII/2008 z dnia 2 grudnia 2008 r. Interwencję uboczną po stronie powodów zgłosili [...].

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Czy podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania VAT w wyniku pozytywnego rozpatrzenia reklamacji
    • Refakturowanie mediów na najemców nie jest wliczane do limitu zwolnienia z VAT – wyrok NSA
    • Ustawa o ekonomii społecznej – jak na podstawie nowych przepisów będą funkcjonowały przedsiębiorstwa społeczne
    • Przychód w związku z przekazaniem niewykorzystanych środków funduszu remontowego – interpretacja MF
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.