Wyrok SN z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. IV CNP 7/17
Stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, to ustalenie jego bezprawności, które musi uwzględniać istotę władzy sądowniczej, a zatem zarówno orzekanie w warunkach niezawisłości, w sposób bezstronny, zależny nie tylko od obowiązujących ustaw, ale także od "głosu sumienia" sędziego oraz jego swobody w ocenie prawa i faktów stanowiących podłoże sporu. Bezprawność orzeczenia sądowego ma zatem charakter bezprawności kwalifikowanej, a jego niezgodność z prawem musi polegać na elementarnej i oczywistej obrazie prawa przez sąd, a więc takiej, która polega na błędach w wykładni lub subsumcji o stopniu rażącym i oczywistym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący)
SSN Maria Szulc (sprawozdawca)
SSN Roman Trzaskowski
w sprawie ze skargi powoda o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 29 września 2016 r., sygn. akt II Ca [...]/16, w sprawie z powództwa S.B. przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Rejonowemu w B. i Prokuraturze Rejonowej w B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 lutego 2018 r.,
1. stwierdza niezgodność z prawem zaskarżonego wyroku w punkcie I (pierwszym) podpunkt 1 (pierwszy);
2. zasądza na rzecz skarżącego od Skarbu Państwa Prokuratury Rejonowej w B. i Sądu Rejonowego w B. kwotę 450,-(czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania skargowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Okręgowy w B. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w B., którym została zasądzona na rzecz powoda od Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w B. i Prokuratury Rejonowej w B. kwota 5000 zł z odsetkami ustawowymi z tytułu odszkodowania, w ten sposób, że oddalił powództwo w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty