Postanowienie SN z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. I CSK 230/17
Sąd wieczystoksięgowy ma obowiązek przeniesienia z urzędu obciążeń aż do chwili wygaśnięcia hipoteki.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Grzegorz Misiurek
w sprawie z wniosku Gminy P. przy uczestnictwie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wpis, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 23 sierpnia 2016 r., sygn. akt XXVII Ca ."/16,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 18 marca 2016 r. Sąd Rejonowy w P. utrzymał w mocy wpis referendarza sądowego z dnia 11 lutego 2016 r. dotyczący przeniesienia wpisanej w dziale IV księgi wieczystej nr [...] hipoteki umownej łącznej zwykłej na rzecz Skarbu Państwa - Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. do działu IV księgi wieczystej nr [...].
Sąd Rejonowy ustalił, że księga wieczysta nr [...] jest prowadzona dla nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr [...] (dawna [...]), położonej w P., odłączonej z księgi wieczystej nr [...]. W dziale II tej księgi jako właściciel wpisana jest Gmina P., która nabyła własność tej nieruchomości z mocy prawa w dniu 27 maja 1990 r. W chwili odłączenia nieruchomość była obciążona hipoteką umowną zwykłą w wysokości 485.311,84 zł na rzecz Skarbu Państwa - Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W.
Sąd Rejonowy powołał się na art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz. U. z 2017, poz. 1007 ze zm., dalej: "u.k.w.h".), zgodnie z którym w razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Podniósł, że przejście własności nieruchomości na Gminę P. na podstawie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm., dalej: "p.w.u.s.t".) pozostaje bez wpływu na sytuację prawną nabywcy praw obciążających nieruchomość, chronionego rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. W konsekwencji przyjął, że zgodnie z § 91 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1411, z późn. zm - dalej: " rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r."), jest zobligowany z urzędu przenieść do nowej księgi wieczystej do współobciążenia hipotekę obciążającą nieruchomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty