20.07.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. I PK 230/16

Przesłanka "szkody wynikłej ze zbrodni lub występku" w rozumieniu art. art. 4421 § 2 k.c. nie jest spełniona wówczas, gdy odpowiedzialność deliktowa wynika z odrębnego deliktu własnego i jako taka ma charakter samodzielny, niezależny od czynu niedozwolonego innej osoby. W takim wypadku nie ma podstaw do przyjmowania, że szkoda wynikła z przestępstwa, którego sprawcą była inna osoba.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)

SSN Jolanta Franczak

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa G. J. przeciwko G. Polska Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] o rentę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 lipca 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] z dnia 3 marca 2016 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w [...] do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 października 2015 r. Sąd Rejonowy w C. zasądził od G. Polska Spółki z o.o. w [...] na rzecz G. J. tytułem renty kwoty po 500 zł miesięcznie za okres od września 2014 r. do października 2015 r. (pkt 1), rentę w kwocie 500 zł miesięcznie począwszy od listopada 2015 r. płatną do 10-go dnia każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat (pkt 2), a w pozostałym zakresie powództwo oddalił (pkt 3).

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Mąż powódki, S. J., zatrudniony był w pozwanej Spółce na stanowisku operatora sprzętu ciężkiego w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 30 kwietnia 1998 r. miał wykonywać czynności pomocnicze dla spawacza. Pracownicy mieli przygotować trzy słupy o długości 2,2 m dla mocowania tablic oznaczających teren zakładu. Słupy miały być umieszczone w gruncie. Czynność miała być wykonana przy pomocy, między innymi, ładowarki CAT IT18B, którą obsługiwał M. J. Słupy i narzędzia ręczne zostały załadowane na pojazd i pracownicy, w tym poszkodowany, ruszyli w miejsca wyznaczone na wkopywanie słupów. Jedno z tych miejsc znajdowało się około 3 metrów od drogi publicznej. Podczas rozładowywania słupów i narzędzi tył ładowarki wystawał częściowo na drogę. Po opróżnieniu łyżki, operator podniósł łyżkę i usiłował podjechać bliżej skarpy wyznaczającej granice terenu zakładu, by nie blokować drogi. Z powodu nierówności terenu operator skoncentrował się na prawych kołach pojazdu nie zauważywszy, że poszkodowany zbliżył się do pojazdu. W tym samym momencie łyżka ładowarki odczepiła się od pojazdu i spadając zraniła poszkodowanego, który zmarł na miejscu wypadku. Tego samego dnia powódka dowiedziała się o śmierci męża. Wyrokiem z dnia 2 września 1998 r., II K .../98 Sąd Rejonowy w W. uznał M. J. za winnego tego, że w dniu 30 kwietnia 1998 r. w B. nieumyślnie spowodował śmierć S. J. przez to, że wykonując prace operatora ładowarki na terenie zakładu nienależycie zabezpieczył zawieszenie łyżki ładowarki, która w czasie pracy wypadła, uderzyła S. J., który w wyniku tego doznał wielonarządowych obrażeń tułowia ze zgnieceniem klatki piersiowej, w następstwie których poniósł śmierć, tj. za czyn z art. 155 k.k. i wymierzył oskarżonemu karę grzywny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty